Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Samorządowa w Zelgnie

Filia w Grzywnie

     Biblioteka Publiczna w Grzywnie została powołana przez Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej w Chełmży w 1964 r. i funkcjonowała pod nazwą Gromadzka Biblioteka w Grzywnie. Jednak na podstawie przekazów ustnych mieszkańców Grzywny biblioteka została powołana do działania w 1948 r. Na koniec 1964 r księgozbiór liczył 2100 woluminów. W 1973 r. biblioteka została przyłączona do Chełmży. W tym czasie opiekę merytoryczną nad biblioteką gminną i filiami sprawowała Powiatowa Biblioteka w Chełmży. Przez cały czas biblioteka w Grzywnie prowadziła punkty bibliotecznie, których liczba systematycznie rosła, tak że w 1990r. było ich aż dziewięć :

- punkt biblioteczny w Brąchnówku

-punkt biblioteczny w Browinie

-punkt biblioteczny w Małej Grzywnie (POM)

-punkt biblioteczny w Kończewicach (klub)

-klub biblioteczny w Kuczwałach (szkoła)

-punkt biblioteczny w Mirakowie

-punkt biblioteczny w Nawrze

-punkt biblioteczny w Sławkowie (szkoła)

Pod koniec lat 90-tych punkty uległy całkowitej likwidacji.

      Do 1983 r biblioteka mieściła  się w budynku Gromadzkiej Rady Narodowej w Grzywnie (obecnie budynek mieszkalny). W 1983r. w Filii w Grzywnie został utworzony Oddział dla Dzieci i Młodzieży, który niestety uległ rozwiązaniu 1991 r. Do końca 1989r. biblioteka była filią Miejskiej i Rejonowej Biblioteki Publicznej w Chełmży. Pierwszego stycznia 1990 nastąpiło odłączenia miasta od wsi. powstała Gmina Chełmża. Uchwałą Rady Gminy utworzono Bibliotekę Samorządową w Zegnie z trzema filliami,  w tym filia w Grzywnie. W Bibliotece Publicznej w Grzywnie pracowały panie: Monika Kowalska-Wardalińska, Emilia Kieszkowska, Henryka Przybysz, Maria Kadukowska-Łukaszewicz, Cecylia Przybysz, Teresa Zatorska, Danuta Bajińska, Emilia Chojnacka - do chwili obecnej pełni funkcję bibliotekarza.

         Od 1991 r. biblioteka kilkakrotnie zmieniała lokal. Do 1990 r. zajmowała pomieszczenia w "Domu Rolnika" obecnie (Dom Weselny u Boryny). W styczniu następnego roku została przeniesiona na teren Szkoły Podstawowej. W związku z rozbudową szkoły księgozbiór oraz sprzęt biblioteki został przeniesiony do jednej z sal lekcyjnych. Pod dwóch latach placówka została przeniesiona do budynku starej szkoły. W tym budynku biblioteka mieści się do chwili obecnej. Od 2010 r. biblioteka funkcjonuje w nowym lokalu o powierzchni 97m2 na piętrze dawnej szkoły. Lokal składa się z dwóch pomieszczeń w których znajduje się wypożyczalnia, czytelnia, kącik dla dzieci. Biblioteka wyposażona jest w nowoczesny sprzęt: meble oraz 3 stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu.

          Filia Biblioteki Samorządowej w Grzywnie prowadziła i prowadzi aktywną działalność kulturalną, jest otwarta na różne potrzeby czytelników i środowiska lokalnego. Współpracuje z organizacjami i instytucjami działającymi na terenie Gminy. Do tej pory Filia Biblioteki Samorządowej w Grzywnie była współorganizatorem wielu lokalnych imprez: konkursów, warsztatów, wystaw, zajęć czytelniczo-edukacyjnych dla dzieci i młodzieży, spotkań autorskich.

           W 2013 r. biblioteka uczestniczyła w projekcie "Muuvit-ruszaj się i odkrywaj świat" w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Sukcesem projektu było ogromne zaangażowanie uczestników do wspólnej zabawy poprzez: zdobywanie nowej wiedzy, aktywność fizyczną i edukację prozdrowotną.

          Z uwagi na warunki życia społeczno-kulturalnego na wsi oraz powstawania nowych możliwości kształcenia i komunikowania biblioteka oprócz działalności kulturalnej prowadzi działalność informacyjną i popularyzuje nowe technologie informatyczne wśród dorosłych użytkowników.

 

 

 

Filia w Grzywnie

Utworzono dnia 26.10.2016, 09:07

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Grudzień 2023
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny